Локалитет звани Манастир је у близини махале Шопови. Мештани кажу да су им старији људи говорили да је ту некада постојао манастир. Остатака од манастира нема.
На потесу Пешин Рид постоји место Селиште. Тамо су сада њиве. Власници тих њива изоравали су „огњишта и старинске грнце“.
Локалитет Извор је извор, који избија у близини поменутог Градеца.
После насељавања рода Бозделија досељавали су се и преци других сеоских родова. Најпре су дошли преци данашњег рода Панџинци, затим Самчекинци, Клисурци и Шопови. Они су се досељавали из појединих насеља која леже источно од Грделичке Клисуре.
Сеоска слава је Други дан Духова. Раније се на поменути дан славе приређивао сабор око крста, који се налази на Пешином Риду.
Личин Дол има посебно гробље. Оно је на потесу Тршевине.
-Бозделије, Никољдан, су однекуда досељени. Куће су им у истоименој махали.
-Панџинци; Аранђеловдан и:
-Шљекорци, Никољдан, су непознатог порекла, не зна се одакле су досељени.
-Самечкинци, Никољдан, су како кажу из села Самечкинца у Бугарској – околина Трна. Из старине су пошли три гране једног рода; једна грана се населила у Личин Дол, друга у Ново Село – Завишићи и трећа у Црну Траву. Род Самечкинци у Личином Долу имају ову генеалогију: Владислав, 64 године-Ранђел-Стојмир-Игњат-Илија, оснивач рода, који се доселио са браћом Игњатом и Петром. Тада је основано село Личин Дол.
-Клисурци, Никољдан, досељени су из Клисуре близу бугарске границе. Њихове куће су близу Јужне Мораве.
-Шопови, Аранђеловдан су досељени 1876. године из Црне Траве у сливу Власине. Тамо имају рођаке. Зову се Степановци и живе у махали Мала Река. Род Шопови у Личин Долу потичу од претка Цветка. Цветко је купио од припадника рода Шљекорци њиву Криву Луку покрај Јужне Мораве. Тамо је саградио кућу и воденицу. После неколико година поменути Цветко није хтео да живи „поред пута“ и саградио кућу „високо у селу“. Та његова кућа, најпре покривена шиндром, и данас постоји. Пре неколико година два домаћинства од рода Шопови поново су се преместили „у Мораву“.
У новије време из личин Дола исељено је 17 домаћинстава. Она живе у селу Братинцу код Лесковца – 4 куће; Белој Цркви – Банат две куће; Буљкесу – Војводина 7 кућа и Книћанину – Војводина 4 куће.
Како је већ речено, изумрли су Ћутуклици а још и Крнџини. Ови први су били најстарији род у селу. Живели су у данашњој махали Бозделије. Касније се „то племе изгубило“, само једно домаћинство живи у Косанчићу код Лесковца.
Крџини су били однекуд досељени. Њихово имање данас поседује род Шљекорци.
Нема коментара:
Постави коментар